Ingredients: Organic red lentils flour, water.
Allergenic information: Gluten free. NO O.G.M. May contain soy.
Cooking time: 5-7 minutes
Weight: 250 g
Average nutritional: values per 100 g
| Energy value | 334 Kcal / 1412 KJ |
| Fat | 1,7 g |
| of which satures | 0,4 g |
| Carbohydrate | 50 g |
| of which sugars | 1,2 g |
| Fibres | 7,6 g |
| Protein | 26 g |
| Sodium | 0,01 g |





